Jak złożyć PIT po czasie i uniknąć grzywny?

Z początkiem maja upłynął termin złożenia deklaracji rocznych PIT. Kto się z tym spóźni, podlega grzywnie za przestępstwo skarbowe.
Grzywny możemy jednakże uniknąć.

Praca przy komputerze

Autor: Kevin Jarrett
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet gdy spóźniliśmy się tylko o kilka dni z Zeznaniem PIT, powinniśmy jak najszybciej wywiązać się z tego obowiązku.

Jeśli pasjonuje Cię przedstawiana w niniejszym wpisie kwestia, zobacz treść na stronie, którą zapewne także uznasz za pożyteczną.

Pomimo że zeznanie dostarczone po terminie jest ważne, zaś urząd skarbowy nie ma prawa odmówić jego zaakceptowania, podatnik powinien liczyć się z następstwami karnymi podatkowymi. Wysokość grzywny nakładanej przez urzędy zależy od tego, czy jest to uchybienie, czy może przestępstwo karne podatkowe. Natomiast to, czy podatnik popełnił wykroczenie, czy przewinienie karne skarbowe zależy od tego, jak wiele wynosiła będzie niezapłacona suma podatku. Jeżeli suma nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, jest to wykroczenie, powyżej tej kwoty – naruszenie przepisów karno podatkowe. Grzywna za przestępstwo wyznaczana jest już przez Sądy.

Prawo zapewnia jednak możliwość uniknięcia kary za nieterminowe złożenie rocznego zeznania.

Zapewne interesują Cię bonusy. Z przyjemnością zapraszamy Cię do naszego nowego artykułu, który dla Ciebie stworzyliśmy. Trzeba tylko kliknąć w link.

Należy jak najprędzej powiadomić urząd o niezłożonym przez nas w terminie zeznaniu skarbowym, zanim sam urząd skarbowy zorientuje się, że dokumentów od nas nie ma, po czym wykorzystując program do rozliczania pit 2016 uregulować należny podatek. Podatnik będzie w stanie zagwarantować sobie bezkarność poprzez złożenie tak zwanego czynnego żalu, zatem dokumentu powiadamiającego urząd skarbowy o popełnieniu zabronionego czynu. Fundamentem skorzystania z czynnego żalu będzie uregulowanie należności fiskalnych.

Podatek należy uiścić w czasie określonym przez organ skarbowy, a dokładnie mówiąc, zapłacić w całości wyznaczoną kwotę, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.