W jaki sposób wypełnić PIT-36? Poznaj składniki popularnej deklaracji podatkowej

Biznesmeni, osoby łączące zatrudnienie na etacie z prowadzeniem firmy, dzierżawiący mieszkania bądź podatnicy z przychodami z zagranicy powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-36.
Blankiet zaniosą do urzędu podatkowego samodzielnie czy też wypełnią poprzez internet.

rozlicz pit online

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W tym roku mają na to czas do drugiego maja. PIT-36 to jedna z najpopularniejszych deklaracji. Służy on do wykazania przychodów opodatkowanych podług skali – 18 proc. i 32 proc. Podatnik ma prawo rozliczać się indywidualnie, wspólnie z współmałżonkiem jak też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Blankiet ten powinny wybrać osoby prowadzące w przeszłym roku działalność gospodarczą bądź działy specjalne produkcji agrarnej.

Odwiedź naszą witrynę. Tam oczekują na Ciebie kolejne niebywale ciekawe wpisy. Tworzymy dla Was dalsze wątki (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dzialalnosc-wykonywana-osobiscie) i będziemy zobowiązani, jeżeli je przeczytacie.

PIT-36 sprawdzi się także przy dochodach z najmu bądź dzierżawy domu, a także w przypadku płac z zagranicy bądź z innych źródeł, z jakich podatnik nie odprowadzał zaliczek w ciągu roku.

Ogłoszenia

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Zeznanie podatkowe możemy sporządzić poprzez sieć, korzystając z rządowego systemu e-Deklaracji ewentualnie ogólnodostępnych programów do rozliczeń. Dzięki owej formie podatnik jest prowadzony niemal za rękę, co znamiennie upraszcza jak też przyspiesza wypełnianie PIT-a. Tradycjonaliści mogą jednak zdecydować się na papierowy druk. Nim przystąpią do uzupełniania, muszą zaznajomić się z najważniejszymi elementami blankietu. Roczne zeznanie trzeba sporządzić na odpowiednim druku. Dla rozliczenia za zeszły rok poprawny będzie PIT-36.

W jaki sposób stwierdzić, czy posiadamy w dłoniach aktualny dokument? Wystarczy spojrzeć na numer indeksu na dole strony. My jednak zachęcamy – rozlicz PIT online. Jest to najwygodniejsza odmiana rozliczanie się z urzędem fiskalnym.