Jak najszybciej uzupełnić zeznanie PIT

Dla wielu z nas wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli każdego roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć tych samych trudności – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież każdego roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Dodatkowo, w Internecie znajdziemy wiele programów, które ułatwiają wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej znanych PIT-ach.

Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej powszechne deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tę deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących na etacie, lecz również osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz również osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – formularz PIT 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co znaczy, iż tacy podatnicy sami będą zmuszeni obliczyć zaliczki na podatek lub wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, jakby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

Formularz PIT-36 powinniśmy wybrać, jeśli: prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także w sytuacji, kiedy: Uzyskane zostały dochody z tytułu najmu czy dzierżawy i wszelkich innych umów o podobnym charakterze. Są także inne przypadki, gdy powinniśmy skorzystać z PIT-u 36, między innymi: zarabiając za granicą (w przypadku, gdy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), albo sprzedając nieruchomość, która została wybudowana lub kupiona w latach 2007-2008.

księgowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy musimy rozliczyć się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację składa się we wcześniejszym terminie niż inne PIT-y, ponieważ już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo jest przeznaczony PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących zdefiniowaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla mających dochody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje wydają się kluczowe, ale i podstawowe. Każdego roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie przypomnieć do czego służą oraz przekazać środki na rzecz innych – oddając jeden % Fundacji. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz www.poradnik przedsiębiorcy.pl) ułatwi Państwu po raz kolejny szczęśliwe i bez kłopotów wypełnić deklarację podatkową.