Czy zawsze prowadząc firmę należy złożyć deklarację podatkową?

Najmniej lubianą praktyką, z jaką zmaga się każdy przedsiębiorca bywa rozliczanie deklaracji podatkowej. Niekiedy aż nie sposób określić jaki druk wybrać. Wynika to głównie z faktu, iż zmieniane bywają co jakiś czas więc jedynie Księgowy jest w stanie zorientować się na bieżąco, jakiego dokonać wyboru. Powinno się więc zasięgnąć porady profesjonalisty.

paragony fiskalne

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza, że usługa ta nie bywa aż tak bardzo kosztowna. Na początku roku reklamuje się gro osób, które posiadają umiejętność pozwalającą rozliczyć deklarację podatkową bezzwłocznie i bez dodatkowych kłopotów, nawet PIT 5 (dowiedz się więcej o PIT (zobacz pit projekt) 5). Czego dotyczy ten formularz podatkowy i kto powinien się nim zainteresować? Formularz PIT 5 dotyczy zaliczki miesięcznej z tytułu podatku dotyczącego dochodu. Jest to stricte powiązany z art. 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązuje w takim razie podatników, jacy posiadają działalność gospodarczą pozarolniczą, a także podatników, jacy uzyskują dodatkowe źródło dochodu z podnajmu oraz całkowicie innych umów zbliżonego gatunku. Osoby fizyczne zobowiązani są, aby pamiętać o co rocznym wypełnianiu deklaracji podatkowej jak również bezzwłocznie do 30 dnia marca zdać ją w US adekwatnym dla miasta, w którym się mieszka.

Ignorując aspekt formularzy podatkowych, osoby fizyczne mające własną działalność gospodarczą powinny mieć kasę, z której paragon fiskalny oddawany jest zainteresowanemu . Oprócz tego są zobowiązani do tego, aby administratorować spis pracowników, w jakim uwzględnione będzie ich wynagrodzenie, chodzi to zarówno o wynagrodzenie brutto netto . Jak powszechnie wiadomo prowadzenie firmy związane jest z rozmaitymi formalnościami, których trzeba przestrzegać. Najważniejsze jest jednak dotrzymywanie terminowości.