Jakie są różnice między zwykłymi kantorami a tymi internetowymi?

Przedsiębiorca, który szuka pomysłów na swą nową działalność gospodarczą ma teoretycznie szerokie pole manewru. Jeżeli jednak nie zamierza zostać płatnikiem podatku VAT i nie chce mieć obowiązku posiadania kasy fiskalnej, to nie ma już tak dużego wyboru.

grupa

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Może jednak zająć się profesjonalnie wymianą różnorodnych walut.
komunikacja

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby dodatkowo zredukować koszty prowadzenia firmy, może otworzyć własny wirtualny kantor wymiany walut. Polska jest europejskim liderem w prowadzeniu tego typu typu działalności, dlatego też na pewno bez żadnego kłopotu znajdzie poradę w tym zakresie. Świat idzie naprzód, znani nam spod różnych dworców czy też ulic cinkciarze nie działają już w ten sposób. Zamiast tego w wielu miastach dostępne są natomiast kantory, w których dostępna jest dowolna światowa waluta. Dolar, korona szwedzka czy hrywna to tylko przykładowe waluty, jakie można pokazać swoim klientom. Zasada funkcjonowania tego typu internetowego kantoru nie różni się znacznie od tego tradycyjnego. Oznacza to niestety częste kontrole oraz wymóg prowadzenia dodatkowej ewidencji.

Tego typu działalność musi być rejestrowana oraz do jej prowadzenia konieczna jest akceptacja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Poza tym działalność kantorową może prowadzić wyłącznie osoba, która ani razu nie została ukarana prawomocnym wyrokiem dotyczącym jakiegoś przestępstwa, jakiego zamiarem było osiągnięcie korzyści majątkowej. Poza tym takie osoby muszą posiadać przeszkolenie odnoszące się do prowadzenia działalności regulowanej. Ponadto kantor powinien zostać stosownie oznakowany.

Dotyczy to także tego, jaka waluta może być tam wymieniona.

Jeśli uznasz, że opublikowane w tym artykule informacje są godne uwagi, przeczytaj ponadto szczegóły w linku wdrażanie dpd. Odnajdziesz tam równie wartościowe dane.

Posiadacz musi poza tym wydawać dokument transakcji. W przypadku e-kantorów wymagania są takie same jak w przypadku tych tradycyjnych, jednak w takiej materii istnieje kilka kontrowersyjnych problemów.