W jaki sposób otworzyć biznes w Niemczech?

Podatki, wysokie składki ZUS, ciągłe borykanie się z patologiami urzędniczymi. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorczy rodacy czują się odstręczani od zakładania swoich firm.

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Coraz to sporzej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności w jednym z unijnych krajów, rzecz jasna bez opuszczania naszej ojczyzny. A czy taka emigracja podatkowa miałaby sens u naszych zachodnich sąsiadów? Polacy mogą uruchamiać działalność w Niemczech na tych samych prawach co obywatele Niemiec od maja 2011 roku. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, aby założyć spółkę GbR czy jednoosobową firmę – Gewerbe. Starczy, że nasza jednostka będzie mieć swoją siedzibę w Niemczech. Otworzenie „wirtualnego biura” w Niemczech nie stanowi kłopotu, dlatego że zajmuje się tym mnóstwo firm.
umowa

Autor: Rod Waddington
Źródło: http://www.flickr.com
Otworzenie działalności na terenie Niemiec łączy się z mniejszymi obowiązkami, głównie w materii składek na społeczne ubezpieczenie. Nie ma obowiązku ich opłacania. Niemiecką emeryturę można uzyskać wtenczas, kiedy jest się zaangażowanym o umowę o pracę. Natomiast każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność powinien opłacać składkę zdrowotnego ubezpieczenia, jakie jest o wiele większe niż w naszej ojczyźnie. Zależne jest od wysokości pozyskiwanych dochodów i wynosi plus minus 300-350 euro miesięcznie przy przeciętnych zarobkach. Otwarcie najprostszej formy działalności gospodarczej, a więc Gewerbe, zająć powinno nie więcej niż kilka godzin.

Rejestrujemy się we właściwym urzędzie, jaki wydaje nam poświadczenie o prowadzeniu firmy. Koszt zarejestrowania firmy wynosi (zobacz ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych) od 30 do 60 euro jak też zależy od ustaleń landu. Potem zostaje nam udać się do urzędu podatkowego w celu otrzymania numeru podatkowego.