Z jakiego powodu należałoby poznać trochę dokładniej niezwykle ciekawą przeszłość miasteczka Olsztyn Mrongowiusza?

Olsztyn to piękne stare miasto, które jest położone w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwsze wspominki o niniejszym mieście pochodzą z lat 30-tych XIV wieku. Miasteczko to posiada ok. 170 tys ludności i tworzy ważny węzeł drogowy oraz kolejowy.

Przez większość osób Olsztyn Mrongowiusza wiąże się z popularnym na calutkim globie astronomem, o jakim mówi się, że powstrzymał słoneczko, a poruszył ziemię. Tak, mowa oczywiście o polskim geniuszu – Mikołaju Koperniku.

Nie ociągaj się! Jeżeli interesuje Cię kompleksowa treść, to koniecznie powinieneś kliknąć w podany link. Tam wyszukasz wiele uzupełniających detali z nią połączonych.

Ten człowiek mnóstwa talentów był między innymi lekarzem i astronomem, wszakże także – i to właśnie w mieście pod nazwą Olsztyn Mrongowiusza – administratorem majątku kapituły warmińskiej był nie kto inny a właśnie kanonik fromborski Mikołaj Kopernik. W 1521 r. przygotował on m.in. efektywnie do obrony przed Krzyżakami tamtejszy zamek. Do dziś przed wkroczeniem do niego mieści się pomnik takiego bardzo uczonego człowieka. Warto powiedzieć, że łącznie Olsztyn Mrongowiusza posiada aktualnie dwa posągi takiego naszego wielkiego przodka. Gdyby żył 300 wiosen później, może obroniłby miasteczko również przed skutkami wojen napoleońskich.

Klientka u fryzjerki

Autor: Special Olympics Connaught
Źródło: http://www.flickr.com
A co obecnie mieści się w mieście o nazwie Olsztyn Mrongowiusza? Cóż, wiele różnych firm. Są to m.in. renomowane biura podatkowe, sklepy z lekami, szkoły, kina, ale również przykładowo przedstawicielstwa wielkich światowych koncernów, również z dziedziny motoryzacyjnej. Nie można by nie dodać o znacznej ilości różnych ogromnych globalnych sieciach gastronomicznych.

Takowy postęp miasteczka pod nazwą Olsztyn Mrongowiusza ciągnie się bez przerwy od drugiej połówki XIX wieku, kiedy to ludność Olsztyn Mrongowiusza zwiększyła się aż czterokrotnie.