Leasing aut – na czym polega i w jakiej sytuacji opłaca się bardziej niż kredyt

Leasing jest to metoda finansowania, za pomocą której nie istnieje potrzeba angażowania dużych kosztów własnych. Cały proces wygląda tak, że leasingodawca nabywa przedmiot, który oferuje klientom. Klient może używać danej rzeczy, płacąc miesięcznie opłaty.

patent

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com

rachunek

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Należy podkreślić, że właścicielem jest leasingodawca, natomiast klient (więcej opinii na ten temat) niejako wypożycza dany środek. Co można wziąć w leasing? Między innymi samochody, różnego rodzaju maszyny, sprzęt komputerowy lub taśmy produkcyjne.
Stosowane są dwa rodzaje leasingu, mianowicie leasing operacyjny oraz finansowy. Różnica polega między innymi na tym, że VAT w typie operacyjnym jest doliczony do spłacanych rat, z kolei w finansowym trzeba opłacić do od razu z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing finansowy ułatwia nam posiadanie środka na stałe, ponieważ opłacają ostatnią ratę, od razu stajemy się właścicielem. W typie operacyjnym bowiem cały proces zależy od tego, jak długi jest okres wykupu i stawka amortyzacji. Jeśli klient (czytaj w serwisie) towarzystwa leasingowego płaci raty leasingu, nasuwa się pytanie, z jakich powodów wybiera taką formę, zamiast wzięcia kredytu, ponieważ wtedy to klient jest właścicielem konkretnego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Przede wszystkim kredyt generuje o wiele więcej formalności. Co za tym idzie pewne przedsiębiorstwa nie mogą zaciągnąć pożyczki, wówczas leasing jest idealną opcją. Leasing bywa także bardziej opłacalny dla firmy, ponieważ traktowany jest jako usługa, w związku z czym zdolność kredytowa przedsiębiorstw nie jest obniżana, a wypożyczone przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Należy pamiętać, że zaciągając kredyt musimy dostarczyć mnóstwo dokumentów, jakie wymaga od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie chcą, aby działalność była prowadzona przez określony czas, nie ma więc w tym przypadku żadnych ograniczeń. W dodatku firma nie musi tworzyć biznes planu. Nie ma także nadprogramowych zabezpieczeń, gdyż wypożyczane dobro jest samo w sobie zabezpieczeniem. Dodatkowo klient może decydować, czy lepsze są dla niego niższe raty, a następnie wyższa cena wykupu danej rzeczy, czy przeciwnie. Dowolność jest dużym ułatwieniem. Gdy bierzemy kredyt mamy o wiele węższe pole do jakichkolwiek negocjacji. Obecnie niemalże każde towarzystwo leasingowe można odnaleźć w Internecie, nieważne czy interesuje nas leasing Warszawa, Kraków, czy leasing Gdańsk.

Dobór ofert jest naprawdę szeroki.
Oczywiście zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i zdecydowaniem się na leasing trzeba precyzyjnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić jaka forma jest dla naszego przedsiębiorstwa najbardziej korzystna. Rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw jest niezwykle istotne.