Nowatorskie teorie gospodarcze ripostą na błyskawicznie zmieniającą się rzeczywistość

Tempo współczesnej ekonomii a także jej struktura wymaga ciągłych zmian. Klasyczne hipotezy ekonomiczne wydają się nie wystarczać, a recesja z początku wieku wykazała, że bieżące rozwiązania teoretyczne nie do końca się sprawdzają. Jak twierdzi się w publikacjach, pisze się o tym zdarzeniu jako o największym recesji od okresu Wielkiego Kryzysu sprzed prawie 100 lat.

Biznesmen

Autor: ricciofix
Źródło: http://www.flickr.com
Okazało się, że integracja i nieskrępowany przepływ artykułów oraz usług – jakkolwiek jest nieodzowny – nie minimalizuje wystarczająco pejoratywnych następstw cykliczności ekonomii. Do tego można dorzucić szybki rozwój technologiczny i wynikające z niego wyzwania dla gospodarek, przykładowo przymus stałego rozwoju firmy wedle powiedzenia „który stoi w miejscu ów się cofa”. Ta sytuacja wymusiła znalezienie sposobów na kooperację przedstawicieli biznesów także oświaty. Bez wątpliwości również wcześniej taka sytuacja miała miejsce, ale były to wypadki incydentalne.

Obecnie jednak ma to być działanie systemowe.

Jeśli omawiany tu tekst pochłonąć Cię i masz ochotę na więcej, to zapewne przypadnie Ci do gustu link do witryny biuro rachunkowe pruszcz, gdzie znajdziesz dużo postów.

Narzędziem do takiego systemowego działania ma być klastering – przeświadczenie teraźniejszej ekonomii nowe, próbujące trochę przerobić klasyczną teorię konkurencji. Obrazowo ujmując klastering stara się połączyć „wodę z ogniem” czyli konkurencję i kooperację w jedno. Wedle tej myśli firmy aby przetrać w światowej gospodarce winny integrować się w sieci biznesowe i kooperować w konkretnym obszarze działalności (zarazem w innych zachowując znane kanony konkurencyjności).

Zwykle takimi dziedzinami gdzie powstają klajstry jest styk przedsiębiorczości tudzież nauki. Współcześnie niedużo firm w pojedynkę stać na prowadzenie badań naukowych albo nabywanie od uczelni rozwiązań technologicznych. Jednocześnie bez kreatywności nie można w dzisiejszej ekonomii rozwijać się. I to jest najczęściej sfera współpracy przedsiębiorstw.

Intryguje Cię kwestia omawiana w tym wpisie? Przeczytaj oprócz tego też inne zbliżone posty – po prostu wejdź tutaj konferencje online.

Sieci biznesowe to nie jedynie metoda na mikroekonomie lecz także ma znaczne znaczenie makroekonomiczne. Najważniejsze instytucje polityczne i ekonomiczne to WE oraz OECD. Podług tych instytucji klastering to główny faktor przyrostu PKB. Niewątpliwie być może on modą ekonomiczną. Nasze obecne założenia zweryfikujemy za jakiś czas.