Ważne aspekty systemu podatkowego dla właścicieli przedsiębiorstw

Prowadząc przedsiębiorstwo pamiętać trzeba o wszelkich formalnościach związanych z rozliczeniem się za dany okres czasu. Warto zapoznać się z systemem takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Opiera się ona na zasadzie, że w księgach rachunkowych należy ująć wszelkie przychody, które zobyliśmy w danym roku rozliczeniowym. W myśl tej regulacji przychody zatwierdza się w czasie ich wystąpienia, a nie dopiero po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Przykładowo w sytuacji, gdy posiadacz działalności gospodarczej uzyskał formalnie przychód końcem grudnia 2015 r, lecz pieniądze pojawiły się na koncie dopiero na początku stycznia 2016 r. Taki przychód, jak oznajmia zasada memoriałowa, jest wliczany do roku 2015.

samochód używany

Autor: FotoSleuth
Źródło: http://www.flickr.com
W celu dokładniejszego wyjaśnienia tego mechanizmu, poprzeć się można opisem przykładowej sytuacji .

Ciekawy artykuł? Jeśli masz takie przekonanie, to równie interesujące zagadnienia poznasz także we wpisie, który jest tu.

Jeśli wynagrodzenie pracownika za miesiąc grudzień, zostaje uregulowane dopiero w styczniu kolejnego roku, pracodawca według tej zasady musi rozliczyć się ze srodków przypadających na grudzień. Nie liczy się termin realizacji transakcji, lecz jej zawarcia. Kwestią opodatkowania objęta jest także sprzedaż samochodów używanych (czytaj na Cenie Biznesu).

Jeżeli dany przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód firmowy powinien znać kwestie regulujące opodatkowanie tej transakcji. Wiedza o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych uwarunkowane jest od kwestii eksploatacji pojazdu. Trzeba ustalić, czy był on używany wyłącznie w celach zawodowych czy też do celów prywatnych. Jest to kluczowe do ustalenia wysokości kwoty zwrotu podatku.

Postęp technologii i sieci internetowej znacznie uprościł procedurę rozliczania się. Wygodną dla nas formą stały się tak zwane e podatki (więcej na temat e podatków). Dzięki temu większość z nas zyskuje znaczną ilość czasu poświęconą na stanie w kolejkach Urzędu Skarbowego. Ta dogodna forma rozliczania niesamowicie usprawniła procedurę formalności z tym związanych. Przy zakładaniu firmy opłaci się zainteresować się kwestią rozliczenia podatkowego za wszelki zdobyty przychód i wybrać najwygodniejszą i łatwą formę rozliczenia w postaci takiej jak e podatki.