Jak dobrze inwestować swe pieniądze, aby pomnażać osobisty majątek?

Doskonałą formą zarabiania pieniędzy jest inwestowanie w spółki akcyjne. Dobrze jest tylko wiedzieć w jakiego typu spółki inwestować. Każdy bez wyjątku skuteczny inwestor ma niewątpliwie swój sprawdzony sposób doboru spółek giełdowych do portfela. Warto poznać przynajmniej część ciekawych rad, ażeby się kierując nimi efektywnie inwestować środki pieniężne.

giełda

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Koniecznie trzeba z tej przyczyny inwestować w spółkę, która zarabia i nie ponosi żadnych strat. Gdyż nurty na giełdzie akcyjnej błyskawicznie się nie odwracają. Należy pozyskiwać akcje takich spółek, które są w stanie zwiększyć swoje dochody nawet w chwili krachu. Dobrym na to przykładem są akcje PGE oraz akcje ENERGA. Cena akcji tych dwóch spółek wykazywała tendencję wzrostową nawet w dobie kryzysu gospodarczego. Niestety jest niewiele takich spółek, które umieją rozwijać się i zwiększać własne zyski nawet wówczas, kiedy cała gospodarka światowa się boryka z kłopotami.

Dobrze jest omijać giełdowe spółki, które wypłacają dywidendę większą od wypracowanych zysków. Dosyć często zdarza się, że zarząd spółki (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-na-czas-nieokreslony-przez-pracownika-a-swiadectwo-pracy) akcyjnej zwiększa wypłacaną dywidendę, ażeby pobudzić wzrost kursu akcji. Czasem zaciąga się nawet kredyt, by opłacić taką operację. Aktualnie polityka dywidendy w PGE zakłada wyłożenie na tego typu cel 50% skonsolidowanego zysku netto. Akcje PGE są z tej przyczyny należycie zabezpieczone. W bardzo dobrym miejscu jest obecnie kurs akcji PGE z punktu widzenia technicznej analizy. Wycena walorów ma od paru dni nurt wzrostowy – akce PGE.

Podobnie wyglądają akcje ENERGA – kliknij w link. Warto jeszcze raz podkreślić, że nie należy kupować akcji w trendzie spadkowym w nadziei, że nurt się odwróci. Mały wyjątek od takiej reguły nie jest w stanie pokryć strat z innych licznych pomyłek. Nie należy również

finanse

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

kupować tanich akcji. Fakt, że akcje są tanie, nie oznacza, że należy je nabyć. Wskaźnik cena na zysk nigdy nie powinien stać się powodem zakupu. Często zdarza się, że tak tanie akcje mogą jeszcze bardziej potanieć. A te akcje z wysoką ceną są w stanie wyraźnie podrożeć.

Podejmując decyzję o inwestowaniu w akcyjne spółki należy się wystrzegać spółek wyraźnie zadłużonych. Ponieważ takie spółki mogą wpaść w finansowe problemy. Potrzeba również unikać spółek akcyjnych, które często emitują nowiuteńkie akcje. Czasem spółka wypuszcza nowiusieńki akcje, aby pozyskać nowiutkie środki pieniężne niezbędne na rozwój. Z każdą tego typu operacją wartość dla akcjonariuszy spada. Co bezsprzecznie pociąga za sobą cenę akcji. Gra na giełdzie akcyjnej wymaga sporego zaangażowania i wiedzy.

Warto zatem ze szczególną uwagą czytać jakiekolwiek podpowiedzi i śledzić gospodarczą sytuację państwa oraz danej spółki akcyjnej. Wyłącznie tak można wyraźnie zwiększyć swój majątek.