Jak prezentowałaby się nasza pensja bez składek?

Gdy patrzymy na naszą pensję na papierze, to jesteśmy w lekkim szoku i myślimy jak to się dzieje, że na rękę otrzymujemy o wiele mniej. Bo płaca brutto potrafi być nawet o pięćdziesiąt procent wyższa niż to, co potem otrzymujemy na nasze konto. Tak, więc powinniśmy dowiedzieć się, na co wydawane są nasze pieniądze. Nie są to jakiekolwiek pomysły pracodawcy, a prawo, które obowiązuje w Polsce. Otóż płaca brutto to pieniądze, które moglibyśmy otrzymać, gdyby nie pobierano naszych pieniędzy na świadczenia zdrowotne i składki emerytalne i oczywiście przed odciągnięciem podatków.

zgłoszenia do ZUS

Autor: Joel Bombardier
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo osób twierdzi, że gdyby otrzymywała tyle środków, co na papierze, to same byłyby w stanie się ubezpieczyć jeśli chodzi o zdrowie i dałyby radę zapewnić dla siebie dobrą przyszłość – MEDIA IT sp. z .o.o. Cóż nadal jednak istnieje w Polsce odliczenia składek zus, przez, co w wielu przypadkach kwota brutto zasadniczo różni się od kwoty netto. Odmienne składki płacą osoby, które mają własną działalność gospodarczą, a inne te z osób, które mają zatrudnienie w jednym z zakładów pracy. Wysokość składek została zróżnicowana nawet, kiedy chodzi o same przedsiębiorstwa. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Każdy z nas słyszał o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ostatnio nawet coraz częściej mówi się o tej instytucji. Nie zawsze jednak są to dobre wieści. Jednak nadal w naszym kraju nie ma innej instytucji zajmującej się kwestiami świadczeń dla ludzi pracujących, więc trzeba korzystać z jej usług. ZUS to instytucja, gdzie trafia bardzo dużo pieniędzy, są to wspomniane składki. A owe składki zus do odliczenia są prosto z naszych wypłat. Dlatego nie powinno zaskakiwać nas, że istnieje spora różnica między wypłatą brutto a wynagrodzeniem netto – odliczenia składek zus.

prawo

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Choć w sumie ta różnica często jest faktycznie dość duża.

Użyteczny wpis? Jeżeli tak sądzisz, sprawdź towarzyszące porady na rozważany temat – bez obaw kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku (http://www.studioprinter.pl/oklejanie-witryn/).

Ale składki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz składki na świadczenia emerytalne muszą być odprowadzone, tak stanowi nasze prawo. Tak, więc nie powinniśmy się martwić, bo kiedy wpadniemy w chorobę, to zyskamy państwową opiekę zdrowotną, a kiedy przestaniemy pracować w określonym wieku będziemy otrzymywać comiesięczną emeryturę.