Czym zajmuje się audytor? Jakie powinny być kompetencje, a jakiego rodzaju obowiązki?

Audytor wewnętrzny to główne stanowisko w dziale audytu wewnętrznego. Jego obowiązki polegają na uczestnictwie w projektach audytorskich jak i wykonywaniu prac, jakie są zaplanowane w audycie. Praca w takim dziale wymaga zrozumienia najważniejszych zadań organizacji, sfery ryzyka biznesowego, finansowego jak i operacyjnego, w jakim obraca się taka firma.

To również konieczność zrozumienia różnego rodzaju zewnętrznych regulacji, jak też przeróżnych potrzeb reprezentowanych przez akcjonariuszy, zarząd oraz osoby zatrudnione w firmie.

Karierę w audycie, przykładowo jako audytor iso można zrealizować, jeśli zaczniemy ją w jednym z tych miejsc. Jest to firma audytorska, dział audytu wewnętrznego lub inny dział w przedsiębiorstwie. Audytor wewnętrzny to ceniony samodzielny pracownik na rynku pracy. Najlepiej natomiast,

kontrola jakości

Autor: Farther Along
Źródło: http://www.flickr.com

jeśli posiada minimum 2-3 lata doświadczenia, poznał i rozumie procesy biznesowe, zna metodologię robienia audytu, jak też ma kwalifikacje zawodowe albo właśnie je uzyskuje. Od audytora wewnętrznego oczekuje się dokładności, dotrzymywania terminów, a czasem też przygotowania do częstych podróży służbowych, także zagranicznych.

Co ciekawe, zależnie od biznesu taki audytor (czytaj resztę pod adresem) posiada też inne kompetencje, przykładowo wspomniany wyżej audytor do spraw iso musi zwraca uwagę na ghp, czyli dobre praktyki higieniczne. Gdy audytor (sprawdź te propozycje) wewnętrzny ma różne ciekawe umiejętności, jak umiejętność zarządzania ludźmi oraz wiedzę merytoryczna, to istnieje szansa, iż szybko awansuje, na przykład na stanowisko managera do spraw audytu wewnętrznego. Kolejne możliwości pokierowania ścieżką kariery to specjalista lub kierownik w jednym z działów operacyjnych.

Audytor wewnętrzny może dostać pracę w charakterze kontrolera finansowego w mniejszej firmie, a nawet jako specjalista od kwestii kontrolingu w większym przedsiębiorstwie. Z pewnością zrealizowanie ścieżki kariery ułatwia zrobienie któregoś ze znanych certyfikatów, przykładowo ACCA lub CIMA. To bez wątpienia jest w stanie ułatwić wspinanie się po następnych etapach kariery. To daje gwarancję zadowolenia i oczywiście zdecydowanie wyższe zarobki. Może warto więc zainteresować się tym mającym przyszłość zawodem.