Jakie są najbezpieczniejsze sposoby na archiwizację informacji?

Każdy musi zachowywać porządek na swym komputerze. Jeśli problem z odnalezieniem danych tyczy się wielkiej firmy, to powinna ona zatrudnić specjalistę, który będzie archiwizował wszystkie dane.

W dowolnej dużej spółce powinna być prowadzona solidna archiwizacja danych na osobnym nośniku tego typu jak dodatkowy dysk twardy lub pendrive. Warto osobno archiwizować zdjęcia, filmy albo dane księgowe. Dane (zobacz profesjonalne niszczenie dysków) należałoby podzielić na tematy oraz odnośnie ich kompresji. Robiąc kopię, dobrym rozwiązaniem jest ich spakowanie czyli kompresja. Spowoduje to, że pliki staną się mniejszej wielkości i zajmą mniej miejsca na nośniku, na jakim będą archiwizowane. Pakując pliki, użytkownik może zaoszczędzić nawet 60% miejsca, a w co poniektórych wypadkach nawet 90%. Wielu użytkowników nie pakuje danych, gdyż boją się, że stracą one na jakości. Nie ma się wcale czego obawiać, gdyż pojęcie „kompresji stratnej” zwyczajnie nie istnieje. Wówczas dane zostałyby uszkodzone oraz nie można by było ich odtworzyć.
CV

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wracają do łask płyty DVD, na których można by zapisywać archiwizowane informacje. Płyta jest o tyle dobrym wyjściem, że jest ona niewrażliwa na wstrząsy i impulsy elektryczne. Zgromadzone na nich informacje nie wymagają przepisywania po jakimś czasie. Oczywiście płytę można wygiąć czy też porysować. Jeżeli jednak szanujemy własny sprzęt i chronimy go przed młodszymi dziećmi, to uszkodzenie płyty przestanie mieć jakieś znaczenie. Zaletą takiego archiwizowania danych może zostać również to, że dane zapisane na płycie nie będą zarażone żadnym wirusem.

Archiwizacja informacji na płytach zajmuje wiele godzin oraz dane z płyty powinny być zapisane ponadto na odmiennym nośniku. Można także nagrać kilka płyt, które zawierają takie same informacje. Jeżeli dane mieszczą się na pendrive, także mógłbyś zapisać je kilka razy.