Jak otworzyć własną firmę w Niemczech?

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy pozwalają obywatelom poszczególnych krajów członkowskich na między innymi założenie swojej działalności gospodarczej na terenie dowolnego państwa, które leży na jej terenie.

Oprogramowanie Digital Signage

Autor: NEC Display Solutions
Źródło: NEC Display Solutions
Dzięki temu nie ma najmniejszych formalnych barier, aby Polak założył ją przykładowo w Niemczech.
Przykładowo osoby fizyczne mogłyby otworzyć jednoosobową działalność (która w Niemczech określana jest jako Gewerbe), a istniejący już przedsiębiorcy mogą uruchomić oddział swej spółki.

Nie ociągaj się i zobacz w tekście (http://www.wojtaszak.komornik.pl/wierzyciel/), jak podszedł do takiego zagadnienia inny autor – ten artykuł także jest bardzo ekscytujący.

Jeżeli chcemy prowadzić swoją działalność w Niemczech, w pierwszej kolejności należy wybrać jej formę prawną. Może to być m.in. przedstawicielstwo, działalność na własny rachunek czy też spółka z o.o. lub cywilna. W przypadku wyboru działalności na swój rachunek, bardzo ważne jest upewnienie się, czy na jej prowadzenie nie jest potrzebna szczególna koncesja. Są one konieczne w wypadku między innymi gastronomii, ubezpieczeń czy ochrony. Dowolna osoba, która chce prowadzić w tym kraju swoją działalność, musi dokonać zameldowania w urzędzie meldunkowym w swym miejscu zamieszkania. Mając dowód zameldowania oraz dowód na założenie działalności, można by otrzymać pozwolenie na pobyt.

działalność w niemczech

Autor: www.projektoskop.pl
Źródło: www.projektoskop.pl
Dowolna spółka prowadzona na obszarze Niemiec, musi być także zarejestrowana w urzędzie ds gospodarczych, który jest właściwy dla jej placówki. Trzeba tam złożyć m.in. takie dokumenty jak: dowód zameldowania, wypełniony formularz z opisem działalności, umowy kupna lub dzierżawy nieruchomości wykorzystywanej jako siedziba firmy.

Potem wspomniany urząd ds gospodarczych przesyła informację do US. W wypadku jednoosobowej działalności, w Niemczech obowiązuje zasada odpowiedzialności indywidualnej. Oznacza to, że właściciel podmiotu może odpowiadać nawet swoim majątkiem.