Jak otworzyć własną firmę w Niemczech?

Obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy pozwalają obywatelom poszczególnych krajów członkowskich na między innymi założenie swojej działalności gospodarczej na terenie dowolnego państwa, które leży na jej terenie.

Oprogramowanie Digital Signage

Autor: NEC Display Solutions
Źródło: NEC Display Solutions
Dzięki temu nie ma najmniejszych formalnych barier, aby Polak założył ją przykładowo w Niemczech.
Przykładowo osoby fizyczne mogłyby otworzyć jednoosobową działalność (która w Niemczech określana jest jako Gewerbe), a istniejący już przedsiębiorcy mogą uruchomić oddział swej spółki. Jeżeli chcemy prowadzić swoją działalność w Niemczech, w pierwszej kolejności należy wybrać jej formę prawną. Może to być m.in. przedstawicielstwo, działalność na własny rachunek czy też spółka z o.o. lub cywilna. W przypadku wyboru działalności na swój rachunek, bardzo ważne jest upewnienie się, czy na jej prowadzenie nie jest potrzebna szczególna koncesja. Są one konieczne w wypadku między innymi gastronomii, ubezpieczeń czy ochrony. Dowolna osoba, która chce prowadzić w tym kraju swoją działalność, musi dokonać zameldowania w urzędzie meldunkowym w swym miejscu zamieszkania. Mając dowód zameldowania oraz dowód na założenie działalności, można by otrzymać pozwolenie na pobyt.
działalność w niemczech

Autor: www.projektoskop.pl
Źródło: www.projektoskop.pl
Dowolna spółka prowadzona na obszarze Niemiec, musi być także zarejestrowana w urzędzie ds gospodarczych, który jest właściwy dla jej placówki. Trzeba tam złożyć m.in. takie dokumenty jak: dowód zameldowania, wypełniony formularz z opisem działalności, umowy kupna lub dzierżawy nieruchomości wykorzystywanej jako siedziba firmy.

Potem wspomniany urząd ds gospodarczych przesyła informację do US. W wypadku jednoosobowej działalności, w Niemczech obowiązuje zasada odpowiedzialności indywidualnej. Oznacza to, że właściciel podmiotu może odpowiadać nawet swoim majątkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*