Współczesne gry to przede wszystkim gry internetowe i strategiczne.

W gry gra prawie każdy, młodzi i duzi. Najprawdziwszy geek, czyli pasjonat, może wybrać gry najlepsze iloraz najciekawsze, a na rynku istnieje ich niewątpliwie dużo i co pewien czas pojawiają się lepsze. Żeby dobrze posegregować gry, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Funkcjonują na przykład gry typowo fizyczne, choćby piłka nożna, czy umysłowe, jak warcaby, a jeszcze hazardowy, jak ruletka. Można jeszcze powiedzieć, że sporo gier łączy dwie, lub nawet wszystkie te kategorie. A podstawową zasadą, która łączy gry to to, iż się w nich rywalizuje, i one jedne ćwiczą w zdrowej konkurencji.

kolekcja gier komputerowych

Autor: Corey Marshall
Źródło: http://www.flickr.com
Zabaw na rynku istnieje niezmiernie wiele można wyróżnić parę najważniejszych czołowych typów. Gry logiczne nie mają charakteru losowego oraz sportowego. Wszystko w nich jest uzależnione od pomysłowości oraz umiejętności logicznego myślenia. Umysłowe gry planszowe to przykładowo szachy, czy kółko i krzyżyk. W nich znaczącym czynnikiem jest rywalizacja. Z kolei gry quizowe to gry, w jakich odpowiada się na zagadki potrafi się w nich pokazać konkurencja, jeśli ma znaczenie prawidłowe rozwiązanie, bądź bliższa prawdy. Gry (https://magicplay.pl/) losowe są takie, w jakich rezultaty są nie do przewidzenia i nie posiadają żadnej koncepcji, która pozwala zwyciężyć. W grach, w jakich najistotniejsza jest umiejętność sportowa to gry, w jakich najważniejsza jest albo szybkość, albo zręczność. Istnieją również takie gry fizyczne, jakie można realizować poprzez komputer. W grach logiczno losowych ważność ma również los i umiejętności tutaj na przykład są zabawy w karty i gry planszowe. W tym miejscu są atrakcyjne przykłady: gry na Nintendo 3DS.

Inną klasyfikacją gier, jest podział na rodzaj zabawy, jaką proponują. Tutaj wymienić da się gry hazardowe, rekreacyjne, strategiczne, bitewne, fabularne oraz karciane. W rekreacyjnych przede wszystkim chodzi o radość oraz odpoczynek i nie są zbyt wymagające. Hazardowe to w centralnej mierze poleganie na ślepy los oraz umiejętności grania. Gry strategiczne to zazwyczaj gry planszowe, w których liczy się planowanie strategii (przykładowo: szczegóły w tym miejscu). W fabularnych z kolei przede wszystkim wciela się w postaci w fikcyjnym świecie. i gry bitewne to zabawy, które łączą zasady gier strategicznych oraz fabularnych. W grach karcianych stosuje się talię kart.