Urodzenie dziecka to przepiękny moment i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał 12 miesięcy.
Niejedna mama potwierdzi, że pierwszy rok szkraba jest najistotniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to czas, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności. I nie chodzi wyłącznie o mleko albo pilnowanie, ale o tworzenie się pięknej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już tylko o swoim słoneczku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym.

Na niniejszej stronie znajdują się warte zainteresowania zagadnienia, ale sprawdź też dodatkowe tematyczne wątki (http://www.reset2.pl/oferta/standard/r2fk), ponieważ one również z pewnością Cię zaciekawią.

Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, aby wiedzieć, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, wielki wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego berbecia. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało która kobieta obecnie zarabia najmniejszą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można również ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.