W jaki sposób dobrze poprowadzić księgowość w swoim przedsiębiorstwie, zalety i wady internetowych biur rachunkowych.

Wiele osób twierdzi, że prowadząc firmę trzeba się skupić na jej prowadzeniu, a nie obliczaniu podatków i wypełnianiu różnych deklaracji. I faktycznie tak dobrze żeby było, bo przecież właściciel ma działać i zarabiać, a obliczenie podatków od tego co uda mu się zarobić zostawić odpowiednim osobom. Jak jednak pokazuje praktyka, w środowisku biznesmenów i drobnych przedsiębiorców bardzo różnie z tym bywa.

samochód firmowy

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu z nich zajmuje się także księgowością w swojej firmie. Mimo że nie jest to jakaś tajemna wiedza i każdy chyba biznesmen raczej powinien wiedzieć jak wypisać fakturę vat (czytaj więcej tutaj), to jednak raczej to nie jest najlepszy pomysł. Głównie z tego powodu, że poznanie księgowości będzie jednak wymagać pewnego czasu i zaangażowania, który można by było znacznie efektywniej przeznaczyć. A oprócz tego łatwo w tym wielkim gąszczu przepisów zrobić pomyłkę, która może później drogo kosztować, jeżeli na nią natrafi urząd skarbowy i nagle będzie trzeba tłumaczyć z tego, co zostało zawalone.

Dlatego też nawet przy niewielkiej działalności dużo korzystniejsze będzie korzystanie z pomocy profesjonalnych biur księgowych. Obecnie możliwości są znacznie większe, bo niedawno zaczęły się pojawiać serwisy internetowe, umożliwiające realizację spraw księgowych zdalnie, na ich serwerach. Zaletą takich portali jest przede wszystkim cena, typowy miesięczny abonament wynosi kilkadziesiąt złotych, więc nie będą to jakieś wielkie kwoty w porównaniu z korzyściami, jakie można osiągnąć.

Takie portale pozwalają na całkiem rozbudowane księgowanie, włącznie z pomocą zawodowych księgowych, więc nawet takie rzeczy jak leasing samochody używane samochodu nie stanowią żadnego problemu – więcej na temat. Bardzo ciekawie wyglądają one także pod względem możliwości i funkcjonalności, mają szereg sprawdzonych w sprawach księgowych narzędzi, takich jak kalkulator odsetek podatkowych (więcej na stronie). Następnym plusem internetowych biur księgowych jest mobilność, można z nich korzystać w zasadzie ze wszystkich miejsc, które ma podłączenie do sieci internetowej.