W jaki sposób trzeba walczyć z gryzoniami, które przemieszczają się do naszego domu?

W zwalczaniu gryzoni posiadamy sprzymierzeńców. Są nimi naturalni wrogowie gryzoni zatem dziko żyjące lisy, węże czy też drapieżne ptaki. Mogłyby być to także zwierzęta udomowione zatem koty oraz w nieco mniejszym stopniu psy.

Najmniej znana metoda zwalczania gryzoni to polowanie. Prowadzone jest ono głównie w wypadku dużej ilości gryzoni takich dla przykładu jak szczury czy karczowniki. Teren, na którym te gryzonie mają swe nory, ogradzany jest gęstą siatką a potem gryzonie są wypłaszane z nor za pomocą gazu albo wody. Uciekające gryzonie zabijane są kijami lub czasami strzela się do takich gryzoni z broni śrutowej. Technika odłowu gryzoni jest to kopanie tak zwanych rowków chwytnych.

Zajmujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, to równie wciągające zagadnienia poznasz też we wpisie (http://hamsterpolska.pl/toalety-publiczne/), który jest tu!

Są to wykopywane na głębokości 20 do 30 centymetrów rowki w glebie, które biegną najczęściej obok ogrodzeń lub granicy działki. Co kilka metrów wykopać należy głębokie studzienki, do których wpada gryzoń. W studzienkach lub rowkach umieścić możemy trutkę. Najpewniejszy i najtańszy sposób zwalczania gryzoni, to używanie pułapek. Konieczna jest cierpliwość i wprawa, które decydują o powodzeniu zwalczania gryzoni.

gryzoń

Autor: KJD2007
Źródło: http://www.flickr.com
Pułapki, do których pomimo częstego nastawiania nie uda się złowić gryzonia nie ma potrzeby zastępować innymi, gdy nie zaobserwowaliśmy w ich pobliżu zauważalnych śladów szkodliwych gryzoni. Istnieje bardzo dużo rodzajów pułapek na szczury oraz inne gryzonie. Ostatnia metoda walki z gryzoniami to metoda chemiczna. Jest to zwalczanie gryzoni za pomocą różnorodnego rodzaju preparatów gryzoniobójczych. Są to środki w postaci trujących gazów lub trutek. Deratyzację przy pomocy tych środków możemy robić sami, lecz bezpieczniej będzie, gdy tą usługę zlecimy wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się odszczurzaniem. Żeby zabezpieczyć lokal przed gryzoniami, trzeba sprawdzić czy są jakieś szpary, którymi gryzonie mogą wejść z dworu do naszego budynku.

Znalezione szpary należy bardzo dokładnie zabezpieczyć. Należy pamiętać o tym, że gryzonie mogłyby przegryźć płyty z tworzyw sztucznych, deski oraz umieją wyskrobać otwory w cementowej zaprawie.